Free Sample Paper! Boost your grades with additional practice papers.
Question
Difficulty Level:

Medium

MCQ

Select the correct statements that represent a unit rate.

Select all that apply :

Carrots cost 2 dollars per pound.

It takes Juan 3 hours to drive 165 miles.

Sylvia buys 5 shirts for 75 dollars.

A recipe calls for 2 cups of sugar for 5 gallons of water.

0 Claps
- Create Free Account

Create a free account to view solution to this Question

By signing up, you accept PrepHub’sterms of serviceand dataprivacy policy.