Easy
The function gives the costs (in dollars) of producing liters of a certain sauce.What is the best interpretation for the following statement?
The slope of the line tangent to the graph of at is equal to 4 .
When the amount of sauce produced is 12 liters, the costs increase at a rate of 4 dollars per liter
At the time when 12 liters of sauce are produced, the costs increase by 4 dollars.
The costs of producing the sauce increase at a rate of 44 dollars per 12 liters.
It costs 4 dollars to produce 12 liters of the sauce.
By signing up, you accept PrepHub’sterms of serviceand dataprivacy policy.
By signing up, you accept PrepHub’sterms of serviceand dataprivacy policy.